Aidu tuulepargi arendaja tervitab TTJA pakutud lahenduskäike ehituse jätkamiseks

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) korraldas täna hommikul välkpressikonverentsi Aidu tuulepargi teemal, kus pakkus välja rida lahenduskäike, kuidas tuulepargi ehitusega saaks jätkata. Samas esitati ajakirjanikele tuulepargi arenduse asjus ka rida tõele mittevastavaid väiteid.
.
Tuuleparki arendava Eleon Greeni juhatuse liikme Andres Sõnajala sõnul tuli neile hommikune meediaüritus üllatusena. “Kuulsime selle toimumisest hommikul ajakirjanikelt, kes ise samuti kõigest poolteist tundi enne üritust kutse said. Ju siis oli sellisel äkktegutsemisel mingi mõte, kuid me jõudsime siiski ka ise kohale ja saime koheselt ajakirjanikke korrektse infoga varustada,” ütles Sõnajalg. “Kuigi TTJA juht rääkis pressikonverentsil, kui palju nad on viimase kahe kuu jooksul tööd teinud ja toiminguid läbi viinud, siis arendajaga pole nad selle aja jooksul kordagi kohtunud. Väga kummaline – amet teeb ajakirjanike ees järjest etteheiteid, kuid ma näen neid inimesi saalis istudes alles esimest korda!”
.
Ka aktsiaseltsi Eleon juhatuse liikme Oleg Sõnajala sõnul oli TTJA katse tuulepargi arendusest ühekülgset pilti luua ääretult inetu ja ebaõiglane. “Kohe pressikonverentsi alguses ütles ju TTJA peadirektor Kaur Kajak, et rääkida tohivad ainult nemad ja ajakirjanikud, arendaja istugu vagusi. Kuigi tegemist oli rünnakuga meedia kaudu, siis ma ei pea sellist käitumist TTJA ametnike poolt õigusriigile kohaseks,” lisas ta.
.
Andres Sõnajala sõnul esitas TTJA rea valeväiteid projekti puuduste kohta, mis oleksid olnud hõlpsasti ümberlükatavad, kui vaid amet oleks enne meediashow korraldamist tahtnud neid vastuseid saada. “Muretsevad killustikupadja pärast, aga asjatult. Ettevõtja ei tee selliseid investeeringuid huupi, et äkki püsib tuulik püsti. Tuleb küsida ja vastuseid kuulata, siis ei ole ka hirme ja alusetuid süüdistusi,” rääkis Sõnajalg. “Samas oli äärmiselt kena kuulda, et tegelikult on TTJA juhtidel lahenduseks vajalikud suunad selged. Esiteks tahavad nad kindlust, et killustikupadi on ehitatud turvaliselt ja nõuetekohaselt ning ehitusgeoloogia kinnitaks seda ehk et tuulikud püsiks püsti. Teiseks ootavad nad kaitseministeeriumi kinnitust, et häired radarisüsteemist on kõrvaldatud. Mõlemas osas on tegelikult vastused tänaseks olemas.”
.
Lisaks tõi TTJA peadirektor ühe võimaliku lahendusena välja poliitilise otsuse. “Ka see on äärmiselt mõistlik, sest riigil on laual taastuvenergiale üleminemise kohustus, vajadus energiapöördeks, põletav probleem töötuks jäävate põlevkivienergeetikutega – kõik need pusletükid sobivad kokku,” kommenteeris Oleg Sõnajalg, lisades, et näiteks Taanis annab kohalik tuuletehnoloogia tööstus tööd enam kui 42 000 inimesele.