Eleoni prototüüp elektrituulik püstitas 2017 tootmisrekordi

Eesti tehnoloogial põhinev Eleoni 3 MW tuulik püstitas möödunud aastal tootmisrekordi, tootes 12,2 GWh elektrienergiat, millega saab katta üle 5000 keskmise kodutarbija aastase energiavajaduse. Tuuliku kasutegur oli 46,2%, mis tuuliku omaniku hinnangul tähendab, et seda tüüpi maismaatuulikud saaksid tulevikus hakkama ka toetusteta.

„Tuuleenergia valdkonnas ollakse seisukohal, et üle 45% kasuteguriga maismaatuulikud on suutelised elektrit tootma ka ilma taastuvenergia toetuseta. Meil on hea meel, et Eleon suutis selle maagilise piiri purustada – seni ei ole olnud selleks Eestis võimeline ükski tuulik,“ teatas pressiteates AS Eleoni juhatuse liige Oleg Sõnajalg.

Seeriatootmise juurutamise korral on Eleoni tuulepargid võimelised tootma elektrit turu nõudluse järgi. „Mis puutub tehnoloogiasse, siis oleksime põhimõtteliselt suutelised võtma enda kanda Eestis põhienergia tootja rolli juba lähiajal, nii nagu seni on seda teinud põlevkivielektrijaamad, mille elektritootmist tõmmatakse karmistatud keskkonnanõuete tõttu üha rohkem kokku,“ ütles Eleoni juhatuse liige Andres Sõnajalg.

Eleon AS on 2007. aastal asutatud ettevõte, mille arendatud ja toodetud esimene Eleoni tehnoloogial baseeruv 180 meetri kõrgune tuulik 3M116 püsitati Saaremaale 2013. aasta lõpus. Tuulik läbis võrgukatsetused 2014. a kevadel. Praegu rajatakse 30 Eleoni tuulikuga tuuleparki Ida-Virumaale Aidu karjääri alale.